Ядерна зброя тактична та стратегічна: у чому відмінність?

На Заході серйозно ставляться до загрози застосування ядерної зброї під час українсько-російської війни. Автор статті для CNN пояснює, чим тактична ядерна зброя відрізняється від стратегічної та які наслідки ескалації таких масштабів.

Російські війська в Україні відступають, і президент Володимир Путін знову загрожує застосувати ядерну зброю. Швидше за все, йдеться про так звану тактичну ядерну зброю.

У своєму зверненні минулого тижня Путін попередив: «При загрозі територіальної цілісності нашої країни, для захисту Росії та нашого народу ми, безумовно, використовуємо всі засоби, що є в нашому розпорядженні. Це не блеф».

Росія має 4 477 розгорнутих і резервних ядерних боєзарядів. 1,9 тисячі з них належать до «нестратегічного» потенціалу. Інакше його називають тактичною ядерною зброєю, про що свідчить Федерація американських учених.

Що таке тактична ядерна зброя, і чим вона відрізняється від звичайної? Ось що треба про це знати.

Тактичне та стратегічне

Тактичними боєзарядами називають ті, що призначені для застосування на обмеженому полі бою, скажімо, для знищення танкової колони або бойової авіаносної групи, якщо вони використовуються на морі. Такі боєзаряди мають потужність у тротиловому еквіваленті від десяти до 100 кілотонн, і їх називають боєприпасами малої потужності.

Найбільші в російському арсеналі «стратегічні» ядерні боєзаряди мають потужність 500-800 кілотонн, і призначені вони для знищення цілих міст, причому разом з околицями.

Назва тактичну зброю «малої потужності» вводить в оману, бо 10-100 кілотонн тротилу достатньо для того, щоб спричинити величезні руйнування. Світ дізнався про це у 1945 році, коли Сполучені Штати скинули атомні бомби на японські міста Хіросіму та Нагасакі.

Потужність цих бомб становила 15 та 21 кілотонну, відповідно. Російська тактична ядерна зброя потрапляє у цей діапазон.

Внаслідок атомних вибухів у Хіросімі та Нагасакі миттєво загинуло 70 тисяч та 35 тисяч людей. Згодом від радіації померли ще десятки тисяч. Такі дані наводять американські державні архіви.

Читайте также  Украинцев предупредили о гололеде и тумане

Алекс Веллерстайн, керуючий науково-технічними дослідженнями в Технологічному інституті Стівенса в Нью-Джерсі, розповідає, що реальна різниця між типами ядерної зброї не в їхній потужності, а в тих цілях, для яких ця зброя призначена.

«Атомні бомбардування в Японії були «стратегічними» ударами. Їхня головна мета полягала в тому, щоб зламати бойовий дух вищого японського командування, залякати його і примусити до капітуляції. Таким чином, потужність в 15 кілотон теж може зробити боєприпас стратегічним, бо все залежить від мети, яку він вражає», — написав Веллерстайн нещодавно в блозі з питань безпеки Outrider.

Інші люди, у тому числі колишній міністр оборони США Джеймс Меттіс, кажуть, що різниці немає жодної. «Не думаю, що існує така річ як «тактична ядерна зброя». Будь-яка ядерна зброя, застосована у будь-який час, є стратегічним засобом корінного перелому», — заявив він у 2018 році на слуханнях у конгресі.

Що станеться, якщо Росія застосує таку зброю?

Росія, а до неї Радянський Союз, створили та зберегли великий арсенал тактичної ядерної зброї.

Спочатку існувала така концепція, що якщо застосувати ядерну зброю на полі бою, це стане вирішальним ударом, здатним запобігти поразці своїх військ. При цьому не треба буде вдаватися до використання найпотужнішої ядерної зброї, адже після удару у відповідь почнеться «ядерний обмін, що веде до загибелі цивілізації», про що говорить Союз небайдужих учених. Ця організація на своєму вебсайті назвала вищезгадану концепцію «помилковою та небезпечною».

«Тактична ядерна зброя… створює ще більшу невизначеність. Виникає хибне відчуття, що країна може завдати обмеженого удару, і це зійде їй з рук».

Деякі аналітичні викладки підтверджують таку теорію.

Цього літа Сідхарт Каушал і Сем Гренні-Еванс із британського Королівського інституту оборонних досліджень опублікували статтю, в якій наголошують, що при завданні ударів тактичною ядерною зброєю по командних центрах та авіабазах у Європі втрати серед цивільного населення в навколишніх районах будуть обмеженими.

Читайте также  ПОЛИТИКИ В КОСМОСЕ - НАРОД НА ЗЕМЛЕ

У доповіді інституту наголошується, що при завданні тактичного ядерного удару по Сувалкскому коридору, який з’єднує членів НАТО Польщу та Литву, відокремлюючи російську Калінінградську область від сусідньої Білорусії, втрати цивільного населення обчислюватимуться лише кількома сотнями людей.

Насправді все може бути інакше. У блозі Союзу небайдужих учених зазначається, що конфлікт із застосуванням тактичної ядерної зброї може дуже швидко вийти з-під контролю. Це підтверджується прогнозами американських воєнних ігор.

«Принстонський університет змоделював російсько-американський конфлікт, що починається із застосування тактичної ядерної зброї. Згідно з його прогнозами, потім відбувається стрімка ескалація, в результаті якої понад 90 мільйонів людей загинуть і отримають поранення», — йдеться у блозі.

У відповідь на путінську загрозу, що пролунала минулого тижня, Міжнародна кампанія за знищення ядерної зброї заявила, що застосовувати її в Європі в 2022 році набагато небезпечніше, ніж у Японії в 1945-му, тому що там було менше населення, а сама країна була відносно ізольованою.

У сьогоднішній Європі «одним-єдиним ядерним вибухом можна вбити сотні тисяч мирних жителів, а поранити ще більше. Радіоактивні опади заразять величезні території в багатьох країнах», написала на своєму вебсайті Міжнародна кампанія за знищення ядерної зброї.

«Служби порятунку не зможуть працювати ефективно, а масова паніка спровокує переміщення великої кількості людей і викличе потужні економічні негаразди. Якщо вибухів буде багато, ситуація виявиться набагато страшнішою», — наголошується на вебсайті.

 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *