Борги українців за комуналку за час війни вже перевищили 100 млрд. грн.

Українці під час війни продовжують нагромаджувати колосальну заборгованість за комунальні послуги, про що пише Фокус . Останні офіційні дані належать до довоєнного періоду. Відповідно до інформації Держстату 1 січня 2022 року обсяг боргів за комуналку становив 81,4 млрд. грн. З лютого дані не оновлювалися.

Сервіс моніторингу відкритих даних «Опендатабот» на основі даних «Єдиного реєстру боржників»  повідомляє , що кількість боргів за комунальні послуги у 2021 році зросла на 41% або (140 тис. нових записів у реєстрі), а за два роки – більш ніж удвічі. Загальна сума боргу станом на 1 грудня 2021 року становила 72,7 млрд грн.

Під час війни доступ до єдиного реєстру було обмежено. Однак у серпні 2022 року стали доступні нові дані, у зв’язку з чим «Опендатабот» уточнює, що в «Єдиному реєстрі боржників» кількість боргів за комуналку зросла на 52 тис. та досягла близько 564,7 тис. Зазначимо, що тут йдеться про проблемних боргах, якими відкрито виконавче провадження.

Борги за комунальні послуги — далеко не завжди наслідки бідності чи складних життєвих обставин платників.

«Не платити за комунальні послуги можуть соціально незахищені особи (пенсіонери, матері-одиначки та ін.), або, навпаки, люди, які мають фінансові можливості, проте є «дух протиріччя» та небажання виконувати певні соціальні правила», — розповідає Катерина. Аніщенко, адвокат ЮК «Riyako&Partners».

Співрозмовники Фокусу повідомляють про прецеденти накопичення великих боргів далеко не бідними власниками елітної нерухомості. У таких випадках суми заборгованості можуть обчислюватися сотнями тисяч чи навіть мільйонами гривень.

Після вторгнення Росії ситуація з оплатою комунальних платежів в Україні ще погіршала. «Виходячи з моїх розрахунків, заборгованість за житлово-комунальні послуги, ймовірно, становить набагато більше 100 млрд грн», — робить припущення Олег Попенко, голова Спілки споживачів комунальних послуг.

Читайте также  Мережі «Миколаївобленерго» зруйновано приблизно на 90%, - Міжнародний енергетичний кластер

Для України 100 млрд грн (близько $2,7 млрд за офіційним курсом НБУ) — колосальна сума. Для порівняння: за словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, витрати на оборону після повномасштабного вторгнення Росії становили понад 400 млрд. грн.

Олег Попенко уточнює, що під час війни платіжна дисципліна суттєво відрізняється залежно від регіону:

на територіях, де йдуть активні бойові дії, платять не більше ніж 10%
у центральній Україні – 50-70%, залежно від області
на заході України – близько 80-85%

Джерело

 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *