Енергоатом: критична ситуація вимагає рішучих дій

6 листопада в агенції Інтерфакс відбулася ініційована Атомпрофспілкою прес-конференція для журналістів, на якій очільники Атомпрофспілки намагалися донести інформацію про надкритичну ситуацію в ядерній галузі.


Голова Атомпрофспілки Валерій Матов, відкриваючи прес-конференцію зазначив, що проблеми в галузі накопичувалися роками. Спричинювали їх часті зміни керівництва галузевого управління, вимивання з цих органів профільних фахівців, а головне – відсутність довгострокової програми розвитку, «яка би дозволила вибудувати стратегію роботи атомно промислового комплексу. Попереднє керівництво нефахівців згортало розвиток атомної генерації, теперішнє Міністерство енергетики цей розвиток «обнуляє». У промисловості така сама ситуація, незважаючи на те, що за своїми запасами і якістю сировини українське підприємство з видобутку урану – державне підприємство «СхідГЗК» — входить у десятку найкращих у Європі».

На думку заступника Голови Атомпрофспілки Олексія Лича, «ручне, непрофесійне, адміністративне втручання в роботу нового Енергоринку лише погіршило ситуацію. «Борги попереднього ДП «Енергоринок» перед Енергоатомом, що накопичувались протягом багатьох років, досягли 11, 7 млрд, але з початку цього року, за нового Енергоринку заборгованість перед НАЕК зросла настільки ж, тобто подвоїлась. До цього додалася заборгованість НЕК Укренерго, чого раніше не було, – 3 млрд. гривень».

Унаслідок того, що атомну енергетику уряд використовував для збалансування тарифу на електричну енергію як для населення, так і для промисловості шляхом покладення на Компанію ПСО – спеціальних соціальних зобов’язань продажу електроенергії собі у збиток (до 90 відсотків), склалася катастрофічна ситуація з фінансуванням всіх програм: поточної експлуатації атомних електростанцій, виконання комплексної зведеної програми підвищення безпеки, інвестиційних програм і програм капітального будівництва.

«Вивчивши фінансовий план на 2021 рік, ми зрозуміли, зазначає Олексій Лич, прогнозний баланс не дозволить виконати виробничі програми, і повстало навіть питання про зниження рівня заробітної плати працівників. Це не могло не спричинити невдоволення у трудових колективах. Працівники вимагають від Уряду виконання взятих на себе зобов’язань. Але механізмів реалізації Закону «Про заходи, спрямовані на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії», прийнятого у червні 2020 року, до цього часу немає. У цьому році ніхто не обіцяє виконання положень даного закону. Також ні Міністерством енергетики, ні Кабінетом міністрів України не реалізуються заходи з виконання Указу Президента №406/2020 «Про невідкладні заходи щодо стабілізації ситуації в енергетичній сфері та подальшого розвитку ядерної енергетики». Без цього НАЕК не зможе розрахуватися по кредитах, у тому числі і міжнародних».

Читайте также  6 маленьких николаевских спортсменов стали лучшими во Всеукраинском рейтинге по Джиу-Джитсу

Компанію, вочевидь, штучно доводять до банкрутства. Підтвердженням цього, на думку Олексія Лича, «є протокол, підписаний нещодавно Прем’єр-міністром України стосовно корпоратизації ДП НАЕК «Енергоатом», який має можливість подвійного трактування, з чого, ураховуючи й інші фактори, можна зробити висновок про підготовку НАЕК «Енергоатом» до приватизації».

Олексій Лич також розповів про повну відсутність комунікацій між профспілкою і профільним органом управління – Міністерством енергетики. «Усе вирішується кулуарно. На жодне питання не можемо отримати відповіді. Чи є програма виходу з тупикової ситуації, кажуть, є, але ми її вам не покажемо. Жодного слова про погашення боргів перед НАЕК, лише перед відновлювальною енергетикою. Ніхто не каже, як надалі буде розвиватися атомна енергетика. Як зможемо ми забезпечувати ядерну, радіаційну, екологічну безпеку?».
На прес-конференції було оголошено, що якщо Уряд не ухвалить механізми виведення державного підприємства НАЕК «Енергоатом» з кризи, Атомпрофспілка має намір вдатися до радикальних заходів — до безстрокової акції протесту. З урахуванням всіх обмежень, пов’язаних з коронавірусом, буде розміщувати в містах-супутниках наметові містечка. Відповідний лист направлено Прем’єр-міністру з проханням зустрітися, обговорити питання і розробити конкретну програму виходу з надкризової ситуації, в якій опинилася ДП НАЕК «Енергоатом». «Ми будемо пропонувати Прем’єр-міністру, якщо така зустріч буде, заходи щодо виходу з кризи ДП НАЕК «Енергоатом». Перш за все, виконати всі ті законодавчі акти, укази, які вже видані»

 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *